Včera se v Bruselu uskutečnila společná tisková konference předsednického tria – Francie, ČR a Švédska. Ministři pro evropské záležitosti mluvili o společných prioritách a vlastních tématech, které by za svého předsednictví chtěli na jednací stůl EU přinést.
Francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Pierre Jouyet označil za hlavní úkol předsednického tria vstup Lisabonské smlouvy v platnost. Podotkl, že 18timěsíční společný program pro tři po sobě jdoucí předsednictví je výsledkem práce trvající devět měsíců. Zdůraznil, že při jeho přípravě předsednické trio konzultovalo i s dalšími třemi státy, které budou EU předsedat vzápětí.
Mezi hlavní priority společného 18timěsíčního programu podle Jouyeta patří schválení tzv. klimatického balíčku a zajištění bezpečnosti dodávek energií. Pokud jde o rozšíření EU, je francouzským cílem otevření dalších dvou kapitol přístupových jednání s Tureckem.
Místopředseda vlády ČR pro evropské záležitosti Alexandr Vondra řekl, že předsednictví ČR bude specifické tím, že bude končit mandát Komise a v červnu 2009 se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Prohlásil, že ČR by v průběhu předsednictví chtěla připomenout prvních pět let, které uplynuly od velkého rozšíření EU v roce 2004 a zdůraznit, že toto rozšíření bylo úspěšné. Na prvním místě mezi prioritami zmínil Alexandr Vondra energetickou bezpečnost.
V oblasti vnějších vztahů by podle Vondry EU měla upevnit transatlantické vztahy. Dále prohlásil, že by Chorvatsko mohlo uzavřít přístupová jednání již během českého nebo švédského předsednictví. Zároveň řekl, že by rozšíření EU o Chorvatsko nemělo být podmiňováno vstupem Lisabonské smlouvy v platnost. Vondra také vyslovil pochvalu francouzskému předsednictví za jeho vynikající práci při řešení rusko-gruzínského konfliktu.
Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmström zdůraznila, že mezi hlavní priority švédského předsednictví ve druhém pololetí roku 2009 budou patřit energetika a změny klimatu a to v souvislosti s mezinárodní konferencí v Kodani v září 2009, imigrační a azylová politika a mimo jiné také vztahy se sousedními státy. Malmström považuje nadcházející švédské předsednictví za jedno z nejdůležitějších v historii.
Zdroj: EurActiv.cz