Premiér Jan Fischer je spokojen s tím, že exministr pro evropské záležitosti Štefan Füle dostal v Evropské komisi na starosti rozšiřování EU a sousedské vztahy. Podle premiéra je toto portfolio společensky „určitě nad průměrem“ a Česká republika tím nebyla nijak potrestána za okolky s ratifikací Lisabonské smlouvy.
Štefan Füle je podle Fischera bytostný diplomat a agenda mu asi bude sedět více než třeba nějaká výrazně ekonomická. „Energetika byla v říši snů,“ řekl dnes Fischer ve sněmovně na interpelaci poslance ODS Petra Bratského.
Füle bude mít na starosti v rámci sousedských vztahů například projekt východního partnerství s postsovětskými státy, ale také vztahy s Blízkým východem, specificky Izraelem, poznamenal Fischer. Füle tak bude podle premiéra sdílet některé agendy s místopředsedkyní komise a ministryní zahraničí EU Catherine Ashtonovou.
Nový český eurokomisař bude pravidelně hodnotit všechny uchazeče o členství v unii a během jeho očekávaného pětiletého působení by se EU měla rozrůst minimálně o jeden stát. Dá se předpokládat, že 28. členskou zemí se v příštích letech stane Chorvatsko, nelze však vyloučit ani Island.
Rozšiřování chtěli mít podle diplomatických zdrojů na starosti také Bulhaři, Slováci a Lotyši. Z takzvaných starých členských států o rozšíření a sousedskou politiku údajně žádný nestál. Jde totiž o oblast, která v uplynulých letech částečně ztratila na významu. Nejvýznamnější byla v době před největším rozšířením EU, které se odehrálo v roce 2004, kdy mezi deseti novými členskými státy bylo i Česko.