Členské státy EU pod vedením předsednictví a zástupci Evropského parlamentu se 17. března 2009 poprvé sešli na zasedání takzvaného Dohodovacího výboru. Ten se snaží dosáhnout kompromisu o nových pravidlech EU pro pracovní dobu. Obě strany se po složitých jednáních dohodly, že se sejdou znovu, a to nejspíš 1. dubna.
České předsednictví k jednání přistoupilo velice aktivně a europoslancům nabídlo několik nových variant řešení sporných otázek. Cílem předsednictví je dosáhnout zlepšení celkové situace zaměstnanců v celé EU. „Přijetí směrnice je naší společnou odpovědností,“ upozornil český vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Nepřijetí návrhu by nebylo vítězstvím nikoho. Byl by to společný neúspěch Rady Evropské unie i Evropského parlamentu,“ dodal.
Během přípravného jednání se ukázalo, že pro Evropský parlament je otázkou číslo jedna ukončení tzv. opt-outu, tedy výjimky z maximálního limitu týdenní pracovní doby. Vicepremiér Nečas, který na přípravném jednání zastupoval sedmadvacítku členských zemí, ovšem upozornil, že vyvážené znění nové směrnice o pracovní době se musí týkat všech otázek.
Návrh nové směrnice o pracovní době, o němž Evropská unie jedná už od roku 2003, zlepšuje celkovou pozici zaměstnanců oproti současnému stavu. České předsednictví usiluje o dohodu s Evropským parlamentem velmi intenzivně. Návrh dalo na program již 24. ledna na neformální Radě ministrů sociálních věcí v Luhačovicích. Následovala tři neformální jednání s europoslanci.
Výjimku z maximálního limitu pracovní doby, tzv. opt-out, nyní využívá 15 z 27 členských států. Výjimka slouží zejména pro řešení situace v sektorech s pravidelným výkonem pracovní pohotovosti (např. ve zdravotnictví nebo v oblasti požární ochrany) a dále jako nástroj pružného uspořádání pracovní doby podle přání a možností zaměstnanců. Pozice členských států k nové směrnici opt-out zachovává, ale zároveň posiluje ochranu zaměstnanců.
Zdroj: www.eu2009.cz