Vláda vrátila šéfovi české diplomacie Karlu Schwarzenbergovi jeho koncepci zahraniční politiky s tím, že je příliš proevropská. Ten to však odmítá a z prounijního tónu odmítá slevit. Jaké byly hlavní výhrady vlády k vašemu materiálu?
Ministr obrany Vondra zvedl otázku, že jsme málo zaměřili na vztah k NATO. Neviděl jsem důvod, proč by to tam mělo být, například kvůli Bílé knize o obraně od pana Vondry. Můžeme to doplnit, problém to není, je to pro nás klíčová otázka. Druhá věc je, že dokument je pro jistou část české politiky dle jejich názoru příliš evropanský. V čem? To se zeptejte jich. Jsem odlišného názoru, jinak by to tak nebylo napsáno. Nevyvolá to podle vašeho názoru obnovení debaty o evropském tajemníkovi, jehož chtěl loni jmenovat premiér Nečas a převést evropskou agendu pod Úřad vlády?
Žádný posun není, evropská politika je v kompetenci ministerstva zahraničí. Debatu to oživit může, nicméně stanovisko MZV je neměnitelné.
A co názory prezidenta Klause?
Je známo, že prezident má jiný názor. Politika je demokracie, demokracie je diskuse, jak tatíček Masaryk říkal, a asi o tom bude velká diskuse.
Sám jste ale prohlásil, že nesnížíte akcent na evropskou politiku, tak jaká diskuse?
Nebudu o tom diskutovat, jak říkám, v některých bodech. Je nám ale třeba naprosto jasné, že ČR neplní podmínky pro to, abychom mohli zahájit proces pro přijetí eura. Úsporná politika je jediná možnost, že snad koncem tohoto legislativního období budeme schopní proces zahájit. Nejdřív musíme dát do pořádku naše hospodářství a náš rozpočet.
Z jakých bodů couvnout nechcete?
Musíme si uvědomit, že je nesmyslná diskuse EU a my. Musíme si uvědomit, že Evropská unie jsme my. Jsme několik let součástí EU, a tudíž se musíme velmi aktivně podílet na diskusi vně Unie a nedělat zlobivé dítě, které vše staví do protikladu