Řešme témata důležitá pro mladé – zejména dezinformace a životní prostředí!
To je poselství letošní konference Evropského hnutí a partnerů, konané v dubnu 2024 v Poslanecké sněmovně a ve Strahovském klášteře. A proč se zaměřovat na témata důležitá pro mladé? “Protože oni budou nejdéle žít v době, která se bude utvářet rozhodnutími, která činíme dnes. Na ně bude nejvíce dopadat současnost.” Těmito slovy konferenci uvedl poslanec Jan Berki, který ji hostil v Poslanecké sněmovně. “Zároveň považujeme za důležitý fokus na lidi, na každého z nás. Neměli bychom přemýšlet jen nad systémem, ale i nad rolí každého v něm,“ dodal.
Konference „Europe for You(th)“ tedy Evropa pro vás, Evropa pro mladé“, která se konala v Praze v Poslanecké sněmovně a ve Strahovském klášteře 13. dubna 2024, byla organizována Evropským hnutím v České republice ve spolupráci s Institutem evropských demokratů (IED) a jejím cílem bylo řešit naléhavé otázky týkající se dezinformací, ochrany životního prostředí, občanství a svobody informací. Ve spolupráci s Mladými evropskými demokraty (YED) a Evropským institutem Renaissance (EIRe) přivedla do Prahy panel odborníků z celého kontinentu, včetně mnoha mladých, českých studentů a osobností veřejného života. Záštitu jí kromě poslance Berkiho poskytli také ministr pro evropské záležitosti martin Dvořák a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.
Vladimír Špidla, předseda Evropského hnutí v ČR se v úvodu zamyslel nad oběma tématy. „Příroda s námi nevyjednává. Je tedy na nás, jak budeme reagovat. Civilizační zlomy byly zároveň vždy provázeny zásadními změnami v práci s informacemi. Dezinformace nejsou spojeny s technikou, ale se zájmy a možnostmi s těmito informacemi pracovat. Není možné vést věrohodný a produktivní dialog ve společnosti, které je radikálně sociálně rozdělená. A právě protože bude potřeba mimořádná spolupráce, je třeba si uvědomit, že tato spolupráce musí být na úrovni globální. Společnost, která je zjevně nespravedlivá, není schopna spolupracovat. A proto je tak důležité, že EU má zformulovánu „spravedivou transformaci“, EU má tedy mimořádnou úlohu. Náměstkyně ministra pro záležitosti EU, Pavlína Žáková, následně poukázala na aktuální výročí 20 let od vstupu České republiky a vyzdvihla přínosy našeho členství, které dnešní mladí lidé mnohdy berou jako samozřejmost.
Dopoledne se konference zabývala složitostmi boje proti dezinformacím v digitálním věku, zkoumala strategie na podporu svobody slova a zároveň ochranu proti on-line dezinformacím a algoritmické manipulaci. Moderující místopředseda Evropského hnutí v České republice, Pavel Trantina, zdůraznil, že “dezinformace slouží zejména k šíření vlivu. Mohou mít cíle ekonomické, diskreditaci, polarizaci nebo informační vlivové operace.” Panelovou diskusi otevřela sociální antropoložka z Akademie věd ČR Marie Heřmanová, která podotkla, že nám mnohdy unikají některé důležité aspekty dezinformací – že algoritmický efekt je méně důležitý než efekt mezilidský, tedy off-line. To nepopírá důležitost regulace on-line platforem, například v otázce zahraniční manipulující propagandy, ale je třeba řešit nejen následek, ale zejména příčiny – radikalizaci již před vstupem do on-line prostoru. „Odborné studie potvrzují, že to nejsou platformy, které radikalizují lidi, ale naopak lidé radikalizují platformy. Zásadní je nedůvěra ve společnosti, především nedůvěra v instituce politické, mediální apod. Měli bychom se zaměřovat také na proces rozpadu důvěry, kdy tento prostor zabírají konspirační narativy.“ shrnula. Následná diskuse kladla důraz na potřebu vyvážené regulace internetových výměn bez uchylování se k cenzuře, kde zazněly postřehy odborníků z různých oborů. Arnaud de Vibraye, specialista na kybernetickou bezpečnost, zdůraznil, že rozhodující je lidský faktor, algoritmy jsou pouze reaktivní. “Jedním z důležitých aspektů je začít co nejdříve skutečným mediálním vzděláváním,” připomněl. Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský reflektoval vztahy mezi lidstvem a pravdou. Tomáš Řepa, přednášející na Univerzitě obrany, se věnoval tématu kybernetických válek i činnosti v projektu Fakescape, v němž diskutují se seniory o falešných zprávách. Lutjona Lula, výzkumnice Univerzity v Tiraně, se zaměřila na podporu participativní demokracie. Petr Gongala, zakladatel nevládní organizace Demagog.cz zabývající se ověřováním faktů, zdůraznil, že omezení svobody jsou spojena s bezpečnostními aspekty.
Odpoledne se účastníci zapojili do diskusí o sociálně-psychologických dopadech globálního oteplování a nutnosti společenských a vládních reakcí. Panelisté podpořili přijetí iniciativ v oblasti změny klimatu veřejností, vedle kritických analýz zdůraznili úlohu médií při formování environmentálního diskurzu a politických opatření. Europoslankyně Catherine Chabaudová přednesla pohled na úlohu Evropské unie v jednáních o klimatu a zasazovala se o ochranu oceánů a udržitelný rozvoj. Aleš Chmelař, velvyslanec České republiky v OECD, se zabýval výzvami získávání finančních prostředků pro klimatickou politiku a zároveň nabádal ke spravedlivému rozdělení nákladů na zmírňování změny klimatu. Eva Morelová, zakladatelka nevládní organizace QuotaClima, vyzdvihla úlohu médií při formování veřejného mínění o změně klimatu a zdůraznila potřebu lepší regulace informací o životním prostředí. Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha, zdůraznila význam spravedlivého rozdělení nákladů v oblasti environmentálních transformací a zkoumala politické nástroje pro podporu spravedlivého přechodu. Romana Jungwirth Březovská, aktivní účastnice několika posledních COP si myslí, že politický moment byl již ztracen. V Česku se však přesto něco podařilo udělat prostřednictvím relativně velmi dobrých upravených programů financovaných z rozpočtu EU prostřednictvím Ministerstva životního prostředí. Dagmar Michalíková, dlouhodobá aktivistka vidí nejlepší způsob úspěšného rozdělování účinných opatření, jak získat jejich podporu širokou veřejností, je “mluvit pravdu, skutečně naplňovat, co bylo dříve proklamováno, autentičnost a loajalita ze strany zástupců nevládních organizací i angažovaných politiků, pracovat s novináři, kteří by mohli být dezorientovaní dezinformačními trollími centry,” atd. Vladimír Špidla, předseda Evropského hnutí v České republice, v závěru zdůraznil transformativní povahu změny klimatu a nutnost proaktivních, spravedlivých reakcí.
Závěrečná podvečerní diskuse ve Strahovském klášteře podtrhla význam knihoven v boji proti dezinformacím a při podpoře veřejného vzdělávání. Opat Strahovského kláštera Daniel Peter Janáček a Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze, se vzájemně velmi dobře doplňovali a stěžejní úlohu šíření kvalitních informací v boji proti dezinformacím a zejména potřebu osobního přístupu a kvalitních služeb občanům, které se již zdaleka nesoustředí jen na půjčování knih, ale mají i důležitou komunitní a společenskou úlohu.
Konference „Europe for You(th)“ poskytla platformu pro robustní diskuse a přinesla účastníkům kvalitní poznatky o boji proti dezinformacím, o pokroku v úsilí o ochranu životního prostředí a o podpoře informovaného občanství. Zároveň motivovala mladé účastníky k tomu, aby se aktivně podíleli na řešení těchto výzev.
Pozvánka zveřejněná dne 19.3.2024
Přijměte pozvání na konferenci organizovanou s podporou Evropského parlamentu Evropským hnutím v České republice a Institutem evropských demokratů ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance u příležitosti 20. výročí vstupu do Evropské unie.
Záštitu přijali ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová a poslanec Jan Berki, člen výboru pro evropské záležitosti.
Kdy: v pátek 12. dubna 2024
Kde: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Sněmovní 1, PRAHA 1, místnost J205
a Strahovský klášter, Strahovské nádvoří 1, PRAHA 1
Konference bude simultánně tlumočena do českého a anglického jazyka
a streamována on-line.
Program konference "Europe for You(th)"
Sněmovna
8:45 – Registrace s malým občerstvením
9:30 – Úvodní slova držitelů záštity a zástupců hlavních pořádajících organizací
- Jan Berki – Poslanec, člen výboru pro evropské záležitosti, PSP ČR
- Francesco Rutelli – Předseda, Institute of European Democrats (IED), video
- Andrzej Potocki – Místopředseda, European Democratic Party (EDP)
- Vladimír Špidla – Předseda, Evropskéh hnutí v České republice (EH)
- Julien Omowadi – Člen předsednictva Young Democrats for Europe (YDE)
- Petros Fassoulas – Generální tajemník European Movement International (EMI), video
- Pavlína Žáková – Náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Vlády České republiky
- Uvede Nikola Šrubařová, výkonná ředitelka Evropského hnutí v České republice
10:15 – Přestávka
10:30 – 1. kulatý stůl: Dezinformace – mor svobodných a demokratických společností
Jak lze zaručit rovnost projevu v době algoritmického řízení sociálních médií? Jak můžeme regulovat internetovou komunikaci, abychom chránili naše společné hodnoty, aniž bychom se uchylovali k antidemokratickým nástrojům, jako je cenzura nebo jiná ad hoc omezení?
- Marie Heřmanová – sociální antropoložka, autorka, vyučující na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, výzkumná pracovnice Akademie věd ČR
- Arnaud de Vibraye – odborník na hybridní hrozby, politiku EU a lidský faktor v kybernetické bezpečnosti, YDE
- Jakub Landovský – velvyslanec ČR při NATO v Bruselu, advokát, politolog, vysokoškolský pedagog
- Tomáš Řepa – vojenský historik, pedagog na Univerzitě obrany v Brně a na Masarykově univerzitě
- Lutjona Lula – výzkumnice a odbornice na komunikaci, digitalizaci a deliberativní demokracii, IED
- Petr Gongala – koordinátor projektu Demagog.cz, Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO)
- Moderuje Pavel Trantina, místopředseda Evropského hnutí v ČR
11:45 – Diskuse
12:15 – Přestávka na oběd
13.15 – 2. kulatý stůl: Naše snahy o ochranu planety a jejich důsledky
Jak globální oteplování ovlivňuje občany po sociální a psychologické stránce? Změna klimatu bude vyžadovat společenské změny. Zvažují ji vlády a političtí představitelé? Jakou má mediální zpracování environmentálních otázek roli v jejich přijetí?
- Catherine Chabaud – členka Evropského parlamentu (video)
- Aleš Chmelař – velvyslanec ČR při OECD (on-line)
- Eva Morel – zakladatelka a předsedkyně QuotaClimat.org
- Anna Kárníková – ředitelka Hnutí DUHA – Friends of the Earth
- Romana Jungwirth Březovská – výzkumná pracovnice AMO a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR
- Dagmar Michalíková – místopředsedkyně spolku Živá voda, koordinátorka projektu Živá krajina
- Vladimír Špidla – předseda Evropského hnutí v ČR, politik, historik, fotograf a ochránce přírody
- Moderuje Gerrit-Jan van Otterloo, Institute of European Democrats
14:30 – Diskuse
15.00 – Pěší přesun do Strahovského kláštera
Z důvodu striktně omezené kapacity bude vstup umožněn pouze po předložení vstupenky, kterou zájemce obdrží od pořadatelů během pátečního programu ve Sněmovně.
Děkujeme za pochopení.
Strahovský klášter
15:30 – Občerstvení
16:00 – Debata: Význam knihoven pro současnou a příští generace
Diskuse o úloze knihoven v boji proti dezinformacím, vzdělávání veřejnosti v digitální době.
- Daniel Peter Janáček – opat Strahovského kláštera
- Tomáš Řehák – ředitel Městské knihovny v Praze
- Moderuje Giorgia Petracchi, Young Democrats for Europe (YDE)
17:15 – Závěrečná slova pronese a na číši vína pozve Jean-Baptiste Houriez, Institute of European Democrats
17:30 – 19:30 – Večeře
REGISTRACE JE UZAVŘENA
Registrace je uzavřena, kapacita je naplněna. Pokud si přejete dostat odkaz na živý přenost konference, prosím, vyplňte formulář níže.