České předsednictví usiluje o koordinaci podpory automobilkám

25.02.2009
České předsednictví vítá Sdělení Evropské komise, které má Evropské unii pomoci nalézt koordinovanou odpověď na dopady současné hospodářské krize na evropský automobilový průmysl.


Předsednictví rovněž oceňuje rychlost, s jakou Komise odpověděla na požadavek Předsednictví o okamžitou reakci na současnou krizi, a vnímá toto sdělení jako další příspěvek do diskuse o nadcházejícím hodnocení Evropského plánu hospodářské obnovy.

České předsednictví vyzvalo Komisi k identifikaci takových nástrojů, jež podpoří toto klíčové evropské odvětví, ale které zároveň zabrání deformacím na vnitřním trhu Unie a budou respektovat pravidla státní pomoci v EU.

“Krátkodobá opatření na pomoc výrobcům automobilů nesmějí poškozovat dlouhodobé vyhlídky celého sektoru. I v době krize můžeme podnikat jen ty kroky, které jsou koordinované a promyšlené a zároveň neodporují pravidlům hry. České předsednictví v tomto ohledu oceňuje roli Komise jako spolehlivého strážce těchto principů, kterou potvrdila i svým Sdělením, reagujícím na požadavek českého předsednictví,“
říká místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ten mimo jiné vyzval 4. února Komisi k předložení návrhu pro koordinovanou podporu obnovy vozového parku během svého vystoupení v Evropském parlamentu.

České předsednictví oceňuje, že Komise přišla se svým sdělením před neformální schůzkou hlav států a vlád, která se koná v Bruselu 1. března, a před jarní Evropskou radou, jež se uskuteční 19. a 20. března. Debata o dopadech krize na automobilový sektor bude jedním z hlavních témat nadcházejícího zasedání Rady pro konkurenceschopnost, jemuž bude 5. března v Bruselu předsedat ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Koordinovaná podpora automobilovému průmyslu je jedním z prioritních témat českého předsednictví. Tento sektor podle údajů komise vykazuje roční obrat ve výši 780 miliard eur a přímo či nepřímo vytváří zhruba 12 milionů pracovních míst. Nynější krize na něj přitom dopadá zvlášť těžce.
 

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.4%
 21.6%
Celkem hlasovalo 393 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte