Podle Madridu se má EU otevřít pro další země

06.01.2010
Španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos označil za zásadní, aby se Evropská unie otevřela pro přijetí dalších zemí, zejména balkánských, jakmile s přispěním Lisabonské smlouvy vyřeší své institucionální problémy. Moratinos to řekl při svém setkání s evropskými novináři v Madridu.

Španělsko, které se 1. ledna ujalo předsednictví v unii, soudí, že "nejsou důvody k tomu, aby se kladly překážky do cesty politiky otevřených dveří", uvedl Moratinos. Jakmile se po přijetí Lisabonské smlouvy o reformě EU vyřeší institucionální problémy unie, je zásadně důležité vyslat takové politické signály, uvedl šéf španělské diplomacie.

Moratinos zejména připomněl země bývalé Jugoslávie, Bosnu označil za "nejkřehčí" z těchto zemí a ujistil, že jí Španělsko po dobu svého předsednictví bude věnovat největší pozornost.

Zmínil se rovněž o Islandu, který podal přihlášku do EU loni a mohl by do ní vstoupit v roce 2012, a o Turecku. Vyjádřil naději, že Ankara otevře další vyjednávací kapitoly, ale zároveň připustil, že v případě této země bude vstupní proces dlouhý.

Španělsko kandidaturu Turecka podporuje, zatímco některé členské země EU jsou proti jeho vstupu. Francie, Německo a Rakousko navrhují místo toho pro Turecko privilegované partnerství s unií, to však Ankara odmítá.

Moratinos zdůraznil, že Španělsko po dobu svého předsednictví neuzná nezávislost Kosova, ale řekl, že vůči jeho úřadům bude zaujímat konstruktivní postoj.

Zdroj: Euroskop

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.4%
 21.6%
Celkem hlasovalo 393 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte