Havel: Výjimka z listiny práv EU pro ČR by měla zaniknout

15.11.2009
Výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko by podle bývalého prezidenta Václava Havla neměla začít vůbec platit nebo by měla později zaniknout. Havel to dnes řekl v diskusním pořadu České televize. Výjimku si vynutil současný prezident Václav Klaus jako podmínku pro svůj podpis Lisabonské smlouvy. Zdůvodňoval to rizikem prolomení Benešových dekretů. Některé politické strany a odbory naopak vyjadřují obavy, že výjimka může omezit uplatňování sociálních práv českých občanů.

Vláda dodatek vyjednala na říjnovém summitu EU, měl by být včleněn do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU. Do té doby součástí smlouvy nebude, protože nebude ratifikován.

"Považoval bych to za dobré, aby zanikl, nebo respektive vůbec se neuskutečnil," řekl Havel. Připomněl, že výjimka zatím součástí smlouvy není. "Čili zatím to platí bez tohoto," řekl. Na otázku moderátora, zda myslí, že výjimka tedy nakonec vůbec nevstoupí v platnost, Havel řekl: "Možná vstoupí, ale zase přestane platit později". Podle Havla by ČR měla s EU sdílet "její listinu artikulující okruh základních civilizačních hodnot a ideálů".

Výjimku kritizovala ČSSD a zelení. Oslabí podle nich totiž práva Čechů v unii. Klaus tvrdí, že výjimka mimo jiné snižuje riziko ohrožení právních jistot a vlastnických práv českých občanů. Svůj požadavek zdůvodnil obavou o prolomení takzvaných Benešových dekretů a souvisejícími majetkovými nároky bývalých sudetských Němců.

Vláda trvá na tom, že výjimka nesníží standard ochrany práv v ČR a nijak neznevýhodní české občany. Výjimka podle ní jen vyjasňuje způsob uplatňování listiny ve vztahu k právním předpisům ČR. ODS výjimku uvítala. Dodatek budou muset ratifikovat všechny členské země EU, včetně ČR.

 

Zdroj: Euroskop

Anketa

Cítíte se Evropanem?
 78.3%
 21.7%
Celkem hlasovalo 391 uživatelů Výsledky dalších anket >

Diskuzní fórum

Vstupte